Zegarki dla aktywnych

Choć większość osób, by sprawdzić godzinę, zerka na telefon, zegarki na rękę wciąż cieszą się dużą popularnością. Zwłaszcza jeśli chodzi o sportowców. Bo taki gadżet służy im nie tylko do sprawdzenia godziny. Jakie funkcje posiadają współczesne zegarki sportowe? Które marki wiodą prym na rynku?

Niebieski zegarek

Zegarki aktywnych

Funkcje współczesnych zegarków dla aktywnych

Kiedyś cieszyliśmy się, że nasz elektroniczny zegarek jest podświetlany. Aż trudno uwierzyć, jak wielką drogę pokonały od tego czasu elektroniczne gadżety. Z początku dużym osiągnięciem był już pulsometr, a dziś jest on praktycznie w każdym sportowym zegarku. Czym jeszcze zaskakują nas producenci sportowych czasomierzy? Oczywiście standardowo mamy już w zegarkach odbiorniki GPS, które zapisują nasze trasy, co przydaje się zarówno biegaczom, rowerzystom czy osobom uprawiającym trekking w górach. Oprócz zapisywania trasy, moduły GPS rejestrują czas, odległość, prędkość aktualną oraz prędkość średnią. Mają też zaawansowane tryby przeznaczone dla różnych dyscyplin sportowych, a nawet spersonalizowane treningi. Często również możemy je połączyć z naszym smartfonem.
Oczywiście istnieje też druga grupa zegarków, która jest mniej zaawansowana, ale za to przeznaczona do zadań specjalnych. Chodzi o superodporne zegarki, takie jak Casio G-Shock. Mają one wbudowany system antywstrząsowy. Ponadto są bardzo wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – odporne na wodę, rdzę, błoto czy mróz. Producent gwarantuje wodoszczelność nawet do 200 metrów, co jest sporym osiągnięciem. Warto więc zainteresować się nimi, jeśli uprawiamy sporty ekstremalne czy po prostu lubimy chodzić po górach, gdzie o uszkodzenie nietrudno. W kwestii dostępnych funkcji znajdziemy tu rozbudowany kalendarz, alarmy i funkcję drzemki. Nie są to więc wyżyny technologicznego zaawansowania, ale pamiętajmy, że zegarki tego typu tworzone były głównie jako te wytrzymałe, a nie superzaawansowane.

Jakie marki wybierać?

Jeśli chodzi o konwencjonalne urządzenia, które przede wszystkim są odporne i posiadają zaawansowane funkcje pomiaru czasu, chyba najbardziej popularne są zegarki z serii Casio G-Shock oraz Timex Ironman. Musimy jednak pamiętać, że tego typu urządzenia mają zwykle okrojony zestaw funkcji i nie wyglądają zbyt stylowo, a raczej topornie.
Wśród producentów bardziej zaawansowanych zegarków, które pełnią funkcję monitorów aktywności prym wiodą TomTom, Polar oraz Garmin. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zegarek Garmin Fenix 5, za którego trzeba zapłacić ok. 2000 zł. Co takiego w sobie ma, zapytacie. Przede wszystkim jest już bardziej odporny od poprzednika z uwagi na wykonany z kutej stali spód i stalową obudowę wokół wyświetlacza. Znajdziecie w nim GPS, system GLONASS, wysokościomierz barometryczny oraz trzyosiowy kompas. Oczywiście standardowo jedną z funkcji jest pomiar tętna. Z pewnością pozytywnie zaskoczy Was bateria, która może działać nawet całą dobę przy włączonym GPS i 2 tygodnie jako zwykły zegarek. Garmin posiada wiele profili aktywności, dostosowanych do różnych dziedzin sportowych. Jest wodoszczelny i może pełnić rolę smartwatcha.
Jak widać producenci oferują wiele różnych modeli zegarków dla aktywnych, które są zaawansowane technologicznie i odporne na różne uszkodzenia. Miłośnicy sportu mogą wybierać między urządzeniami od tych bardziej i mniej znanych marek. A naprawdę jest w czym wybierać.