Wykorzystanie dronów w praktyce

Jeszcze kilka lat temu dron był wynalazkiem, na który nie było stać każdego. Służył bardziej jako zabawka niż praktyczny gadżet. Zwykle kupowany dziecku na gwiazdkę od razu stawał się zabawką tatusia. Obecnie jednak drony znajdują coraz więcej zastosowań. I mowa tu nie tylko o dronowych kurierach.

Dron na trawie

Drony w praktyce

Ułatwienie dla branży e-commerce

Branża e-commerce rozwija się z roku na rok, dlatego nic dziwnego, że stosuje coraz nowsze technologie. Drony w roli kurierów to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy dla klientów, ale również zyski dla sklepów internetowych. W końcu ponad połowa porzuconych koszyków to skutek wysokich cen dostaw. Na razie w większości firm, takich jak Amazon czy UPS, drony są na razie w fazie testów. Są już jednak firmy w Chinach czy Islandii, które uruchomiły już usługi dostawcze za pomocą dronów.

Wyższy level fotografii i filmowania

Można powiedzieć, że obecnie dzięki dronom fotografia i filmowanie wzniosły się na wyżyny – i to dosłownie. W studiach foto/video poza standardowymi metodami filmowania i fotografii coraz częściej spotkamy usługę nagrywania filmów i robienia zdjęć dronem. Filmy z lotu ptaka cieszą się dużym powodzeniem szczególnie na imprezach masowych, choć z takiej opcji korzystają również fotografowie ślubni. Kiedy zrobienie zdjęcia grupowego gości weselnych jest niemożliwe przy użyciu zwykłego aparatu, dron poradzi sobie z takim zadaniem znakomicie.

Na straży prawa!

Drony w roli monitoringu? Jak najbardziej! PKP Cargo w związku z nagminnym podkradaniem węgla ze swoich składów postanowiło zakupić drona, który będzie obserwować wagony towarowe. Z kolei w Dąbrowie Górniczej zrodził się pomysł zakupu drona, który będzie wspierał działania policji w walce z piratami drogowymi oraz właścicielami quadów.
Drony jako wsparcie dla władz działają również w Argentynie, gdzie z powietrza sprawdzają majątki najbogatszych mieszkańców. W ten sposób państwo ściga oszustów podatkowych, którzy nie zgłaszają swoich posiadłości do urzędu skarbowego. Na podobnej zasadzie działają drony w Katowicach i Wrocławiu.

Pomoc dla wojska

Największy w Polsce dron – Airbus Defence and Space – to ulubieniec wojska i cywilów, który służy do kontrolowania i monitorowania granic. Ponadto zbiera on również dane o klęskach żywiołowych, pomaga w prowadzeniu akcji ratowniczych i monitoruje drogi oraz linie przesyłowe. Warto zauważyć, że ten właśnie dron jest zdolny do pracy w powietrzu nawet przez 14 godzin. To naprawdę długo w porównaniu z marketowymi zabawkami, które wytrzymują maksymalnie pół godziny.
Drony wykorzystywane są także w roli żołnierzy. W Mirosławcu działa Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych polskiej armii. Część dronów prócz funkcji typowo obserwacyjnej pełnią rolę dronów bojowych, które zasilają szeregi armii.

Prace geodezyjne i nie tylko

Bardzo często drony przydają się w pracach geodezyjnych. Wykonują one pomiary sytuacyjno-wysokościowe na terenach trudno dostępnych. Ale sprawdzą się również w nadzorowaniu infrastruktury dróg i autostrad, badaniu natężenia ruchu oraz stanu infrastruktury technicznej.
Drony to obecnie nie tylko zabawka, ale przede wszystkim narzędzie do pracy, które sprawdza się w wielu sektorach gospodarki.