Smartwatch – czy warto?

Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się smartwatche, czyli inteligentne zegarki. Wiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście warto je kupić, czy to tylko kolejny gadżet na pokaz. Nie ma wątpliwości, że urządzenia te mają wiele funkcji, które mogą okazać się przydatne. Więc jak, warto kupić smartwatcha?

Smartwatch

Smartwatch

Czym wyróżniają się smartwatche?

Najprościej mówiąc smartwatch to zegarek, który jest miniaturową wersją smartfona. Podobnie jak najnowsze telefony, smartwatche pracują pod kontrolą systemu operacyjnego. Mają także wyświetlacz, łączność, czujniki, mikrofon i głośnik. Oczywiście oferują one dużo więcej niż zwykłe zegarki czy nawet zegarki elektroniczne.
Jeśli chodzi o funkcje, można powiedzieć, że praktycznie są takie same jak w smartfonach. W końcu właśnie na tym polega ich funkcjonalność, że łączą się z naszym smartfonem, umożliwiając stały dostęp do jego zawartości. Za ich pomocą możemy odbierać wiadomości SMS, maile, sprawdzać połączenia, czy powiadomienia z mediów społecznościowych. Niektóre z takich urządzeń obsługują łączność 3G/LTE, dzięki czemu mogą pracować samodzielnie, bez łączenia się ze smartfonem.
Oczywiście o funkcjach smartwatchów można by mówić w nieskończoność. Niektóre modele posiadają moduł NFC, który umożliwia dokonywanie płatności mobilnych. Znajdziemy w nich również moduł GPS, który pozwala nam rejestrować przebytą trasę, a także obsługę aplikacji Spotify, która nam tę trasę umili. Zaletą tego typu zegarków jest także wodoodporna obudowa, możliwość wyboru różnych tarcz i pasków (zarówno tych sportowych, jak i bardziej eleganckich), a także obrotowe pierścienie, które umożliwiają nam płynne i wygodne przechodzenie do aplikacji.

Czy warto kupić smartwatcha?

Wydawałoby się, że smartwatche to po prostu opcja dla wszystkich gadżeciarzy i bywalców salonów. Być może jeszcze do niedawna tak było. Zwłaszcza że smartwatche nie działały w pojedynkę i raczej dublowały funkcje smartfonów, a nie dawały nic od siebie. Obecnie jednak możemy korzystać z wielu funkcji inteligentnych zegarków, które nie wymagają połączenia z telefonem. Warto tu wspomnieć, chociażby o monitorowaniu aktywności fizycznej, czyli pomiarze tętna, ilości zrobionych kroków, przebytej odległości, spalonych kalorii czy jakości snu. Dzięki wbudowanej pamięci możemy też załadować do smartwatcha ulubione utwory, które umilą nam trening, bieganie czy podróż.
Jak widać, smartwatche przez kilka lat przebyły niemałą ewolucję.  Dzięki temu taki inteligentny zegarek może być idealny m.in. dla osób prowadzących aktywny tryb życia. W końcu łatwiej jest biec z zegarkiem na ręku niż z telefonem wciśniętym w kieszeń. Wystarczy też dokupić bezprzewodowe słuchawki, by móc posłuchać ulubionej muzyki w trakcie treningu. Smartwatch to także świetny gadżet dla biznesmenów, którzy często siedzą na spotkaniach biznesowych czy jeżdżą w delegacje. Dzięki inteligentnemu zegarkowi możemy dyskretnie odebrać maila czy sprawdzić połączenie, siedząc na konferencji czy spotkaniu biznesowym.
Można więc powiedzieć, że obecne smartwatche to całkiem przydatne urządzenia, które przypadną do gustu nie tylko gadżeciarzom.