Rodzaje ekranów projekcyjnych idealnych do domowego kina

Ekran projekcyjny to najczęściej pomijany element domowego kina. Dlaczego? Ponieważ teoretycznie do wyświetlenia obrazu z projektora wystarczy gładka biała ściana. Jednakże obraz wyświetlany na ekranie projekcyjnym jest nieporównywalnie wyraźniejszy niż ten, naświetlany na ścianie. Jaki ekran projekcyjny wybrać do kina domowego?

Ekran przenośny na statywie

Ekran projekcyjny na statywie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród entuzjastów kina domowego, którzy zamiast kupować tradycyjny telewizor, decydują się na nabycie projektora oraz wspomnianego ekranu projektowego, który umożliwia im oglądanie obrazu na dużych powierzchniach przy zauważalnie mniejszym nakładzie finansowym. Ekrany tego typu doskonale sprawdzą się w salach prezentacyjnych, szkoleniowych czy lekcyjnych.

Ekrany projekcyjne przenośne posiadają białe matowe powierzchnie, które można wykorzystywać nawet przy silnym oświetleniu – np. przy oknie, które znajduje się bezpośrednio za ekranem. Nierzadko są uzupełnione o czarną ramę, która ułatwia koncentrację wzroku na wyświetlanym obrazie. Większość ekranów jest wyposażona w nowoczesne układy, które pozwalają na korygowanie poziomu wyświetlanego obrazu, w tym na korektę trapezu.

Rodzaje ekranów projekcyjnych idealnych do domowego kina
Rodzaje ekranów projekcyjnych idealnych do domowego kina

Rozwijany ekran elektryczny do projektora

Ekran elektryczny to obecnie podstawowy element wyposażenia sali wykładowej na uczelniach i w szkołach oraz w salach konferencyjnych średnich i dużych firm. Dla innych placówek to nieobowiązkowy dodatek do projektora, który zauważalnie poprawia jakość wyświetlanego obrazu. Wybierając ekran elektryczny do projektora, warto zwrócić uwagę na powierzchnię projekcyjną, kąt widzenia, przejrzystość ekranu oraz na dodatkowe elementy poprawiające widoczność ekranu, takie jak czarne ramki.

W zależności od wybranego ekranu można zaobserwować poprawę obrazu wyświetlanego nawet z gorszej jakości projektora. Ekran elektryczny to doskonałe rozwiązanie dla miłośników filmów i seriali, którzy dzięki wysokiej jakości produktom z tej kategorii, będą mogli przekonać się o możliwościach projektora, wykorzystywanego jako kino domowe. Takie rozwiązanie polecamy również entuzjastom gier komputerowych, którzy z pewnością docenią możliwość patrzenia na obraz gry, który będzie wyświetlony na ekranie o powierzchni przekraczającej wielkość nawet największych telewizorów i monitorów. Projektor w połączeniu z odpowiednim ekranem projektowym może zapewnić 100-calowy albo większy obraz. Tego typu ekrany są niezwykle łatwe w obsłudze, dzięki systemowi rozwijania ekranu za pomocą przełącznika ściennego lub pilota.

Ekran projekcyjny do kina domowego – jaki wybrać?

Zarówno projektor, jak i ekran projekcyjny do kina domowego powinien wyświetlić wyraźny obraz na dużej powierzchni. W tym celu sprawdzi się między innymi projektor o krótkiej ogniskowej, który pozwala uzyskać bardzo zadowalające efekty. Krótka ogniskowa pozwala ustawić projektor blisko ekranu projekcyjnego, co wpływa pozytywnie na jakość obrazu i komfort oglądania. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. W takim przypadku ekran projekcyjny do kina domowego, który będzie wyświetlany z projektora o krótkiej ogniskowej, może być zamontowany przy suficie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby w tym celu wykorzystywać przenośny ekran projekcyjny na statywie.

Za ich pomocą odpowiedniego projektora i ekranu projekcyjnego wyświetlisz filmy w rozdzielczości 4K, 8K oraz w rozdzielczość Full HD. Możesz też decydować się na projektory bezprzewodowe, które pozwalają na streaming obrazu z dowolnego urządzenia, takiego jak smartfon, konsola do gier czy odtwarzacz Blu-ray.