Personalizacja smartfona – jak zwiększyć funkcjonalność i uatrakcyjnić pulpit

Od kiedy na rynku pojawiły się smartfony, dużo łatwiej spersonalizować sobie ten mały, podręczny komputer. Przy pierwszych modelach telefonów jedyne, co można było zrobić, to zmienić dźwięk dzwonka i ustawić sobie tapetę stworzoną z kilku pikseli. Jednak rozwój technologii sprawił, że do przodu poszły nie tylko opcje, które można wykonywać na telefonie, ale też wygląd pulpitu i ogólna personalizacja telefonu.

Niektórzy pogodzili się już z chaosem, jaki panuje na ich smartfonach, jednak posprzątanie bałaganu może być satysfakcjonujące – wygląd pulpitu nie musi się ograniczać tylko do wyboru tapety. Pulpit może też ziać pustką – to równie niekorzystne, co nachalność każdej ikony łypiącej tuż po odblokowaniu telefonu.

Wyświetlacz – wybierz rodzaj tapety

Nie wystarczy schludny wygląd – najlepszą opcją jest zapewnienie pulpitowi spójności. Lubisz dynamicznie zmieniające się tapety? Czy może wolisz samodzielnie wybierać, jaki motyw Ci towarzyszy? Jeśli podoba Ci się pierwsza opcja, najlepiej będzie zainstalować aplikację, która automatycznie zmieni tapetę – na przykład Muzei Live Wallpaper, Wallpaper Changer albo Walli. Jeśli z kolei wolisz zdjęcia samodzielnie wykonane, pewnie dobrze wiesz, jak ustawić je na motyw przewodni. By jednak prezentowały się elegancko, warto trochę posprzątać.

Ikony i widgety

Czasem usunięcie zbędnych, nieużywanych ikon lub ukrycie kilku w jednej, rozwijanej ikonie nie wystarczy. W tym celu możesz sięgnąć po gotowe paczki ikon, które ujednolicą ich wizerunek – zainstalowanego Instagrama, Facebooka, a nawet znajdujące się w oprogramowaniu ikony wiadomości czy ustawień. A jeśli chcesz posunąć się o krok dalej, spróbuj z nowym Launcherem. Jest to nic innego, jak nakładka na wmontowane już produkcyjnie oprogramowanie – za jej pomocą możesz też modyfikować wygląd widgetów. Możesz też posiłkować się aplikacjami z Play Store chcąc zmienić wizerunek klawiatury.

Wyciszenie i dźwięki

Choć zazwyczaj pewnie masz wyciszony telefon, warto zadbać o to, by domyślny dzwonek nie był drażniący lub agresywny. Wystarczy chwila, by palec ześlizgnął się z klawisza i przypadkowo odblokował dźwięk – możesz tego nie zauważyć, ale połączenie przychodzące podczas rozmowy o pracę z pewnością nie będzie dobrze widziane, a wypadki przecież chodzą po ludziach.

Wygląd zewnętrzny

Nie wystarczy, że znajdziesz ładnie wyglądający telefon. Kształt jest przeważnie taki sam, a różnokolorowe plecki często zakrywane są przez spersonalizowane casy. Może być to plakat ulubionego filmu, zabawne zwierzątka albo narysowana grafika ulubionej potrawy. Niemniej jednak to nie jedyna cecha przesądzająca o tym, w co ubierzesz swój telefon. Wybierając pokrowiec upewnij się, że będzie wytrzymały. W końcu upadek telefonu nie jest rzeczą niezwykłą, a lepiej, by pękło nałożone na wyświetlacz szkło hartowane lub by upadek został zamortyzowany przez dobrze dobrany pokrowiec, niż trwale zniszczyć smartfon.

Dodatkowe opcje

By usprawnić telefon warto sięgnąć też po aplikacje czyszczące go do wewnątrz – jak choćby Clean Master albo All-In-One Toolbox. Obie z pewnością okażą się przydatne i być może sprawią, że zbudujesz w sobie zdrowe nawyki korzystania z telefonu – z pewnością stosując się do ich rad wydłużysz żywotność swojego sprzętu.

Sprzątanie i zapewnianie większej funkcjonalności Twojemu smartfonowi z pewnością zaplusuje w przyszłości. Staraj się nie przeciążać pamięci podręcznej i dbaj o baterię. Nie doprowadzaj też do sytuacji, w której na telefonie nie ma miejsca na przeprowadzenie aktualizacji, bo cała dostępna przestrzeń została rozdysponowana na posiadane aplikacje, zdjęcia i zrzuty ekranu. Zadbaj o swój sprzęt, a odwdzięczy Ci się długą żywotnością i wydajnością od zaraz.