Jak zaoszczędzić baterię w telefonie?

Smartfon nosimy ze sobą wszędzie – dzięki niemu nie tylko komunikujemy się, ale też sprawdzamy wiadomości, oglądamy filmy i czytamy e-booki. Ważna jest zatem nie tylko stuprocentowa sprawność sprzętu, ale też jego żywotność. Co jednak zrobić, kiedy swoje lata świetności smartfon ma za sobą, a jego bateria nie wytrzymuje pół dnia bez ładowania?

Co zużywa Twoją baterię?

Niespodzianką nie jest, że baterię najszybciej zużywają wymagające aplikacje – zwłaszcza gry lub odtwarzanie w czasie rzeczywistym plików muzycznych i wideo. By sprawdzić, jakie aplikacje najbardziej obniżają poziom naładowania, wystarczy sprawdzić stan baterii w ustawieniach telefonu. Procentowy rozkład da Ci szczegółowe informacje na temat tego, które aplikacje powinno się wyłączać, by nie działały w tle. Pamiętaj jednak, by przypadkiem nie wyłączyć aplikacji systemowych, które pozwalają Ci na korzystanie z telefonu.

Problemem mogą być również aplikacje, które wyświetlają reklamy – włączony GPS, Internet i pobierana treść często zwyczajnie zabija poziom naładowania baterii. Warto też przesunąć interwał sprawdzania e-maila na co godzinę lub nawet dłużej. To samo tyczy się synchronizacji zdjęć, wiadomości i innych aplikacji. W ten sposób akumulator nie wyczerpie się tak szybko. Dodatkowo warto też na bieżąco zamykać aplikacje, z których nie korzystamy i kontrolować liczbę otwartych w wyszukiwarce kart.

Tryb oszczędzania baterii

Niektóre modele pozwalają na to, by dowolnie ustawić włączenie się trybu oszczędzania baterii. Tryb ten m.in. nie pozwala na to, by transmisja danych nie działała w tle, podczas gdy nie używamy telefonu. Opcja ta pozwala też zaoszczędzić cenne procenty w kryzysowych sytuacjach. Nawet jeśli samodzielnie nie możesz wpisać, przy jakim procentowym stanie baterii ma włączać się tryb oszczędzania, z pewnością masz do wyboru pewne opcje – np. 5% albo 15%.

Warto też ręcznie ustawiać ten tryb, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż, podczas której możemy mieć problem ze znalezieniem gniazdka. O ile masz okazję, korzystaj z sieci WiFi, zamiast transmisji danych. Jeśli z kolei nie chcesz wyłączać telefonu, ale możesz sobie pozwolić na „zniknięcie” z social mediów, możesz uruchomić też tryb samolotowy. Jest on też przydatny, gdy chcesz szybciej podładować baterię telefonu.

Czy jasność ekranu ma znaczenie?

Ustawiana przez nas jasność ekranu ma ogromne znaczenie – na minimalnych ustawieniach bateria traci połowę życia mniej niż podczas wysokiej eksploatacji jasności. W lato gdy światło pada na ekran, tym trudniej dojrzeć nam to, czego szukamy na wyświetlaczu. O ile nie masz w telefonie opcji automatycznego dostosowywania jasności do otoczenia, optymalnym rozwiązaniem będzie pilnowanie tego, by jasność obniżać, gdy nie potrzebujemy zbyt wiele światła.

Nie tylko jasność, ale też liczba aplikacji i widżetów na ekranie głównym ma wpływ na stan baterii. Zrezygnuj z niepotrzebnych apek i zostaw tylko te najpotrzebniejsze – z pewnością w szerszej perspektywie czasowej Ci się to opłaci.

SOS – co zrobić, gdy zostało nam ledwie kilka procent?

Bez powerbanka lub możliwości podłączenia się do gniazdka długie podróże mogą zakończyć się dla nas niekorzystnie. Przede wszystkim planuj to, gdzie się wybierasz i zabezpieczaj się na ewentualność pozostania bez prądu. Jeśli jednak wszystko zawiodło, masz jeszcze jedną opcję. Niektóre telefony posiadają ukrytą rezerwę prądu, którą aktywuje kod *4720# i dezaktywuje #4720#. Gdy nie masz zbyt wielkiego wyboru, może nie zaszkodzi spróbować?