Jak wybrać najlepsze słuchawki?

Obecnie muzyki słuchamy wszędzie – idąc do pracy, gotując, jadąc samochodem. Z tego względu warto zadbać o to, by sprzęt, którego używamy zapewniał nam jak najwyższą jakość dźwięku. W końcu nie ma niczego lepszego, niż ulubiona piosenka przesłuchiwana w możliwie najlepszej jakości. Wtedy nawet zatłoczony tramwaj nie jest w stanie zepsuć nam humoru. Z tego względu przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci dostosować słuchawki do Twoich potrzeb.

Od czego zacząć?

Tak, jak w przypadku większości zakupów, nasz research musimy rozpocząć od określenia naszych potrzeb oraz wymagań. Podstawowe słuchawki to modele nauszne, douszne, dokanałowe, wokółuszne oraz przewodowe i bezprzewodowe. Poza tym możemy również wybrać sprzęt ze względu na konkretne zastosowanie np. słuchawki gamingowe, czy modele dedykowane biegaczom i sportowcom.

Jak wybrać najlepsze słuchawki?

Nauszne kontra wokółuszne

Przedstawione modele to niemal klasyka słuchawkowej mody. Duże i solidne urządzenie zapewniają dość dobre wygłuszenie i gwarantują świetną jakość dźwięku. Słuchawki wokółuszne to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na dużej mobilności słuchawek. Większość tego typu urządzeń nie posiada możliwości złożenia, dlatego są polecane np. dla osób pracujących w domu. Warto zauważyć, że z pokaźnym rozmiarem wiąże się również świetna jakość dźwięku oraz wygłuszenie. Dzięki temu, że otaczają niemal całą małżowinę nie powodują ucisku i świetnie dostarczają dźwięk.
Natomiast słuchawki nauszne opierają się na małżowinie usznej, przez co ich nacisk jest nieco bardziej odczuwalny. Jednak w przeciwieństwie do modeli wokólusznych, świetnie nadadzą się do różnych podróży i częstego przenoszenia. Większość modeli posiada możliwość złożenia.

Modele douszne i dokanałowe

Słuchawki douszne to zdecydowanie najpopularniejsze modele słuchawek. Jednak mimo to wcale nie najlepsze. Główną wadą urządzenia jest przede wszystkim słaba izolacja od otoczenia – wynika to przede wszystkim z ich budowy. Modele douszne nie jest bezpośrednio wprowadzana do kanału, a jedynie w wewnętrzną część małżowiny. Jednak ich największą wada wynika z tego, że osoba stojąca obok może swobodnie posłuchać z nami muzyki i to bez zakładania słuchawek.
Modele dokanałowe są nie tylko dużo wygodniejsze – dzięki specjalnym gumkom nie wypadają z uszu – ale także są wprowadzane bezpośrednio do kanału słuchowego. Dzięki temu oferowany dźwięk jest dużo wyraźniejszy i lepiej wyizolowany. Jednak w przeciwieństwie do modeli dousznych musimy liczyć się z tym, że odcinają powietrze, co po dłuższym czasie może powodować dyskomfort. Jednak dobierając odpowiedni gumki, możemy łatwo poradzić sobie z tym problemem.

Z przewodem czy bez?

Obecnie ogromną popularność zdobyły wszelkiego rodzaju modele bezprzewodowe. Ze względu na brak kabla użytkownicy nie muszą borykać się z ciągłym rozplątywaniem pęków. Jednak mimo to, warto pamiętać o tym, że są to modele, które wymagają od nas dobrego dopasowania – w przeciwnym razie zgubimy je podczas pierwszego biegu na tramwaj. Poza tym być może nie musimy zmagać się z kablem, jednak w przypadku słuchawek bezprzewodowych należy pamiętać o ich ładowaniu. W podjęciu decyzji powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym komfortem oraz wymaganiami. Obecność lub brak kabli w żaden sposób nie wpływa na jakość oferowanego dźwięku.