Inteligentny osobisty asystent od Apple, Microsoft i Google (Siri, Cortana, Google Now)

Większość użytkowników smartfonów i komputerów nie zdaje sobie sprawy, że na ich urządzeniach prawdopodobnie zainstalowane są programy, będące jednocześnie inteligentnymi osobistymi asystentami. Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej trzech asystentów od Google, Microsoftu i Apple.

Smartfon

Inteligentny smartfon

Google Now – Google

Google Now to inteligentny osobisty asystent, który został stworzony przez Google. Jest on dostępny w systemie operacyjnym Android oraz jako aplikacja na platformę iOS, Windows i macOS. Google Now to tak naprawdę rozszerzenie wyszukiwarki Google. Google Now odpowiada na zadane komendą pytania, wykonuje polecenia w systemie oraz wskazuje informacje, które uzna za przydatne dla użytkownika (np. godziny odjazdu zarezerwowanego pociągu czy pogoda w obecnej lokalizacji). Aby rozpocząć „rozmowę” z Google Now np. w języku angielskim wystarczy powiedzieć „OK, Google”.

Google Now rozumie coraz więcej poleceń w języku polskim i niemal nie myli się przy interpretowaniu wypowiedzi w tym języku. Chętni mogą wypróbować kilka komend. Google Now reaguje na:
Wyślij SMS do „nazwa kontaktu”, „treść wiadomości”. Po użyciu tej komendy Google Now wyśle SMS-a do osoby zapisanej w naszej książce kontaktów. Na przykład „wyślij SMS do Anna Nowak, Kiedy Cię zobaczę?”
„słowo” po „język” – wyświetla tłumaczenie słowa ze słownika. Możemy np. zapytać Google Now o to, jak jest „morze po angielsku” i otrzymamy odpowiedź „sea” albo „karaluch po hiszpańsku” i dowiemy się, że to cucaracha.
Obudź mnie o „godzina”, „rano/wieczorem”. Ta komenda ustawia nasz budzik. Na przykład: „obudź mnie o ósmej wieczorem”.
Droga z „adres” do „adres”, Dzięki tej komendzie Google Now wyświetli nam trasę w aplikacji Mapy Google.
Jak daleko jest do „miejsce” – Google Now pokaże nam odległość, jaka dzieli nas od wskazanego miejsca. Po użyciu tej komendy Google sprawdza naszą lokalizację.

Siri – Apple

Inteligentny asystent osobisty Apple nazywa się Siri i jest częścią systemów operacyjnych firmy Apple: iOS, watchOS, tvOS, HomePod oraz macOS. Oprogramowanie Siri opiera się na interfejsie konwersacyjnym. Siri rozpoznaje mowę (ręczne wpisywanie komend możliwe jest od wersji iOS 11), odpowiada na pytania użytkownika oraz wykonuje powierzone zadania. Siri z czasem analizuje osobiste preferencje użytkownika, aby dopasować wyniki i rekomendacje. Inteligentny system osobisty Apple wymaga stałego połączenia z Internetem. Głównym źródłem informacji Siri są serwisy Bing oraz Wolfram Alpha.

Korzystając z Siri, użytkownicy mogą np. dokonać rezerwacji w restauracjach, kupić bilety do kina lub zamówić taksówkę, poprzez wypowiedzenie komend w wybranym języku. Z Siri można porozumiewać się na kilka sposobów: poprzez naciśnięcie przycisku „Początek” (jeśli mamy telefon iPhone 6s lub nowszy) lub bocznego przycisku urządzenia; poprzez podłączenie urządzenia do zestawu słuchawkowego albo użycie funkcji „Hej, Siri”, ale najpierw należy upewnić się, czy funkcja „Hej, Siri” jest włączona. Aby to zrobić, przejdź do: Ustawienia > Siri i wyszukiwanie > Nasłuchuj „Hey Siri”. Następnie powiedz „Hej, Siri” i zadaj pytanie.

Cortana – Microsoft

Cortana to inteligentny osobisty asystent, który został stworzony przez firmę Microsoft. Cortana jest obsługiwana przez: Windows 10, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Xbox One, Skype, Microsoft Band, Microsoft Band 2, Android oraz iOS. Asystenta Microsoft po raz pierwszy zaprezentowano podczas konferencji Microsoft Build Developer, która odbywała się na początku kwietnia 2014 w San Francisco. Nazwa programu pochodzi od imienia postaci, występującej w serii gier Halo.

Inteligentny osobisty asystent Cortana dostępny jest w języku angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, chińskim oraz japońskim, chociaż obsługa uzależniona jest od platformy programowej i regionu, w którym znajduje się użytkownik.

Cortana, podobnie jak Siri i Google Now, rozpoznaje i odczytuje głos użytkownika, który ma możliwość ustawiania głosowych przypomnień oraz na uzyskanie odpowiedzi na interesujące go pytania. Cortana wyszukuje odpowiedzi w przeglądarce Edge i wyszukiwarce Bing. Cortana posiada funkcję rozpoznawania utworów muzycznych. Ponadto na polecenie użytkownika może rzucić kostką i monetą – aby uruchomić zadanie rzucenia kostką, należy użyć komendy „roll a dice” (jedna kostka) lub „roll the dice” (dwie kostki). Aby Cortana rzuciła monetą, trzeba wypowiedzieć komendę „flip a coin”. Cortana posiada funkcję „Concert Watch”, która pomaga określić ulubione zespoły muzyczne oraz artystów muzycznych użytkownika, poprzez monitorowanie wyszukiwarki Bing.

Od października 2014 roku możliwe jest uruchomienie Cortany bez potrzeby dotykania urządzenia, bo wystarczy wypowiedzieć komendę, która brzmi: „Hey, Cortana”.