Eko-aplikacje – jakie narzędzia pomogą Ci zmienić swoje życie?

Wraz z nastaniem nowego roku pewnie spisujesz swoje noworoczne postanowienia. Jedne wiążą się z życiem publicznym, inne z bardziej prywatnymi jego aspektami. Niezależnie jednak od tego, czy chcesz schudnąć, czy raczej nauczyć się czegoś pomocnego w pracy, pierwsze co robisz, to sprawdzasz sieć. Szukasz dostępnych kursów, książek, a nawet sięgasz po aplikacje telefoniczne, które, masz nadzieję, pomogą Ci odzyskać witalność i pozwolą osiągnąć nowy poziom radości z życia.

Zmiana klimatu istnieje

Pożary w Australii to tylko jeden z przykładów tego, jak szkodliwie ludzie działają na planetę i jakie nasze zachowanie może mieć skutki. Pożarów będzie jeszcze więcej, a tlenu coraz mniej. Nic więc dziwnego w tym, że zaczyna Cię martwić poziom zanieczyszczenia wód czy brak recyklingu. Rzadko kiedy decydujesz się na bycie eko, bo jest to czasochłonne i kosztowne. Jednak istnieje kilka aplikacji, które mogą Ci w tym pomóc. Pamiętaj – nawet małe kroczki się liczą.

Give O2

Ta eko-aplikacja jest jedna z najwygodniejszych aplikacji, która może ci pomóc śledzić własny ślad węglowy – jeśli uruchomisz tracker przed każdą podróżą samochodem, metrem lub rowerem, błyskawicznie po zakończeniu przejażdżki uzyskasz informacje, ile dwutlenku węgla kosztowała Twoja podróż. W aplikacji zdobywasz też punkty i naklejki, zależnie od tego, jak silnie zredukowana została przez Ciebie emisja CO2. Przyszłość planety zależy od Ciebie, więc nie czekaj dłużej i wspomóż swoje środowisko naturalne poprzez korzystanie z kalkulatora śladu węglowego.

Foodsie

Dowiadując się coraz więcej o tym, jak działa planeta, zdajesz sobie sprawę z tego, ile jedzenia codziennie się marnuje. A przecież nie chodzi tylko o niezjedzoną żywność, ale też koszt wyhodowania warzyw i ogólnie przetwarzanie jej. By drobne działania przyniosły rezultaty, możesz już dziś ściągnąć aplikację Foodsie. Projekt ten angażuje lokalne restauracje i kawiarnie, które zamiast marnować wyprodukowaną żywność, sprzedają ją po niższej cenie. Jedyne ryzyko tkwi w tym, że nigdy nie wiesz, co dostaniesz – jeśli zatem masz uczulenie na owoce morza, nie ryzykuj z kuchnią śródziemnomorską!

Wypożyczalnie rowerów

Na terenie wielu miast funkcjonuje wypożyczalnia rowerów. Czasem wystarczy wyrobienie karty, a czasem zapłacenie kilku złotych – niezależnie jednak od tego, jaką formę przybierze opłata za skorzystanie ze sprzętu miejskiego, warto z niego skorzystać. Jest to nie tylko szybki sposób dotarcia do wyznaczonego miejsca, ale też wygodny – miejsca, w których można zostawić wypożyczony sprzęt, są rozsiane po całym mieście. Dodatkowo możesz w drodze do pracy się nieco rozruszać i nabrać energii na cały poranek!

Technologia po stronie natury

Oczywiście istnieje jeszcze multum innych aplikacji i rozwiązań, które sprawią, że będziesz bardziej eko. Bycie eko to nie tylko kupowanie drogich ubrań czy wegańskich kosmetyków, ale też korzystanie z aplikacji umożliwiających kupno ubrań, np. Vinted, czy znalezienie tańszej kawy, gdy zabierzesz z domu własny kubek, np. Costa.

Warto tez pamiętać o tym, że obecnie często bilety na koncerty lub na pociąg można okazać na telefonie, dzięki czemu oszczędzamy papier. Eko działania nie muszą być wcale kosztowne i pracochłonne – mogą oszczędzać Twoje pieniądze i zdrowie. Planując swoje życie z eko wizją zmieniasz nie tylko swoje życie, ale też życie nas wszystkich.