Pokemon Go – dzięki czemu osiągnęło ono sukces

Współczesny gracz, gamer, a nawet typowy Kowalski nieraz sięga po smartfona, aby spędzić trochę czasu przy swojej ulubionej grze. Nawet jeśli to robią dla zabicia czasu, to wciąż zachęcają do podjęcia się dalszego odkrywania rozgrywki. Choć mamy na rynku niezliczone tytuły gier, które potrafią wręcz porwać gracza na długie godziny, to nie każdy z nich może się pochwalić taką popularnością i mechanizmem jak Pokemon Go. Dlaczego uchodzi ona za pewnego rodzaju ewenement? Jak brzmi przepis albo kluczowy składnik, który zapewnił taki sukces kolejnej już odsłonie o kieszonkowych stworkach?

 

Pokeball

Pokemon Go

 

Złap pokemona, tylko uważaj na jezdnię

Pokemony to wymysł Japończyków, którego początki sięgają przełomu tysiącleci. Właśnie rok 2000 pełnił czas, w którym nawet polscy fani stworków, czerpali zabawę z licznych dostępnych w tym okresie gadżetów. Nie tylko książki, komiksy, seriale, ale przede wszystkim gry, które to one zaskarbiły serca dzieci i młodzieży. Pocket Monsters na kieszonkowej konsoli Game Boy – rozwiązanie, które ewoluuje do dziś, za sprawą ukazywania się coraz to nowszych przygód, tytułów gier, a co za tym idzie i nowocześniejszych platform gamingowych, jak aktualne Nintendo Switch.

Powiązanie mobilności, łatwości dostępu na smartfonach, z możliwością gry w tak zwanej rzeczywistości rozszerzonej, otworzyło graczy na zupełnie nowe doznania. Wystarczyło tylko ściągnąć aplikacje na telefon, założyć konto i już można było wyruszyć na łowy, nie zapominając oczywiście o dostępie do internetu czy o włączeniu usługi lokalizacji. Dzięki temu świat Pokemonów stanął przez nami otworem. Sama specyfika tytułu, oparta o aktualne trendy, pozwalała na przemieszczanie się nawet po rodzinnym mieście i poszukiwania stworków i ich łapania na ekranie własnego smartfona. To właśnie przełożenie uniwersum świata Pokemon na realne miejsca i ich sposoby dotarcia do nich, wzbudzały w graczach największą ciekawość. Oprócz samej zabawy zaczęło być coraz bardziej istotne gdzie i w jakim kierunku się udamy w kontekście zachowania bezpieczeństwa. Możliwość złapania rzadkiego stworka nierzadko wiązała się z przemieszczaniem się w poprzek ruchliwej jezdni, czy przejścia przez budynki, do których po prostu nie było dostępu. Gracze nieraz zapominali o własnym bezpieczeństwie, czy o szacunku do miejsca, w którym aktualnie łapali stworki. Mechanizm rozgrywki, dopełniony o rzeczywistość rozszerzoną sprawił, że nie wiadomo było, gdzie nogi gracza go poniosą.

Rzeczywistość rozszerzona – kluczowe zagranie ze strony twórców

Udostępnienie posiadaczom smatfonów gry takiej jak Pokemon Go dało im możliwość dostrzeżenia licznych walorów i zalet takiej przestrzeni, wymiaru, który dopiero od kilku lat zaczął być możliwy do eksploracji. Czerpanie wrażeń płynących za pośrednictwem interakcji z taką rzeczywistością zagwarantowały użytkownikom nowy format rozgrywki, który łączy się z działaniem w realnej rzeczywistości. Tytuł, w którym ponownie mamy szanse łapać Pokemony, wymusza na osobach grających przemieszczanie się, co stwarza nowe możliwości i szanse rozwoju.

Aplikacja Pokemon

Pokemon Go

W rezultacie gracze mogą powiązać zabawę z treningiem, co przeistoczy się w sumie w grę terenową, w którą mogą zagrać razem ze swoimi znajomymi. Dzięki temu będą mogli zadbać nie tylko o własne zdrowie, stworzyć okazję do przebywania na świeżym powietrzu, ale także o poprawić kondycje czy zaspokoić ciekawość odkrywania nowych miejsc, zabytków itd. Podróżowanie oraz zdrowotne walory to bezsprzecznie zalety wymienionej produkcji.

Gra Pokemon Go dostępna w wielu krajach na całym świecie to pozycja, które cieszy się mieszanymi odczuciami graczy. Jednakże sama specyfika tytułu, łącząca mechanizm rzeczywistości rozszerzonej pełni ciekawe rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Można śmiało powiedzieć, że właśnie to połączenie zagwarantowało tej grze ogromny sukces. Ingerencja w wirtualny świat i przenikanie się go z realnym otoczeniem to wciąż nieodkryty przez wielu ludzi obszar, wzbudzający ciekawość. Nie ulega więc wątpliwości, że tego rodzaju tytuły pozwalają nas wyraźnie się do niego zbliżyć i poznać.