Marki czytników E-booków

Czytniki e-booków to urządzenia stworzone do wygodnego i komfortowego czytania książek elektronicznych. Liczne badania wykazują, że niektórzy Polacy w ogóle nie sięgają po książki, a średnia przeczytanych w roku jakichkolwiek książek wynosi zaledwie siedem. Jednocześnie z roku na rok notuje się ich stale rosnącą popularność, pomimo nie najlepszego stanu czytelnictwa w Polsce. Przeczytaj, jakie są najlepsze i zarazem najpopularniejsze czytniki elektronicznych książek.

Czytnik

Czytniki E-booków

Ten gadżet będzie z pewnością idealnym prezentem nie tylko dla mola książkowego, ale też dla każdego ucznia czy studenta. Obecnie na rynku istnieje ogromna ilość różnych czytników e-booków, które odczytują nawet do kilkudziesięciu formatów pików, w tym te najbardziej pożądane, czyli epub i mobi. Czytanie może umilić nie tylko wygrzewanie się na plaży podczas urlopu, czy długą podróż pociągiem albo samochodem. Czytnik e-booków ma bardzo często dużą przewagę nad papierowymi książkami, ponieważ użytkownik czytnika nie musi np. na urlop zabierać ze sobą na wakacje wszystkich książek, które chce przeczytać w wolnym czasie. Tradycyjne papierowe książki nierzadko sporo ważą, ale ten problem niweluje się w przypadku czytników książek elektronicznych. W zależności od pojemności pamięci urządzenia, bo do wyboru są czytniki e-booków o pojemności 4 GB, ale też takie, mieszczące kilkadziesiąt GB plików. Wyjeżdżając na wakacje wszystkie e-książki, które chcemy przeczytać, zmieścimy w jednym, zgrabnym czytniku.

Najlepsze i najpopularniejsze czytniki e-booków

Standardem obecnie są czytniki, których ekrany mają co najmniej 6 cali (12 x 9 cm). Pozwalają one na wygodne czytanie np. długich powieści, choć na rynku czytników można znaleźć kilka modeli o 5-calowych ekranach, czyli Kobo Mini i PocketBook Mini, które cieszą się popularnością, ze względu na swoją mobilność. Pośród najlepszych i zarazem najpopularniejszych czytników e-booków znajdziemy:

  • PocketBook Basic 3;
  • inkBOOK Classic 2;
  • Kindle 8;
  • Pocketbook Aqua 2;
  • Kindle Voyage;
  • inkBOOK Prime;
  • Kindle Paperwhite 3;
  • Kindle Oasis

Kupując czytnik e-booków czy to dla siebie, czy na prezent dla bliskiej osoby powinniśmy kierować się ich ekranami. Do wygodnego czytania książek elektronicznych nie nada się nawet najlepszy tablet z ekranem LCD, ponieważ w przypadku e-książek liczą się wyłącznie czytniki z ekranem e-papierowym, ponieważ wyłącznie taki ekran nie odbija światła, a „kartki” książki, którą na nim czytamy, wyglądają jak kartki książki papierowej.

Czytnik i książka

Czytniki E-booków

Co wziąć pod uwagę wybierając czytnik?

Kupując czytniki e-booków, musimy wziąć pod uwagę pamięć wbudowaną urządzenia, bo im większa pamięć, tym więcej książek. Każdy GB pomieści około 1000 powieści średniej długości, czyli takich, które liczą około 350 stron. Równie ważny powinien być też rozmiar ekranu – największy komfort czytania dają ekrany 6-calowe, a jeśli dodatkowo mają wysoką rozdzielczość, to zyskamy gwarancję, że literki naszej książki będą wyraźniejsze. Przy wyborze czytnika elektronicznych książek należy również zwrócić uwagę na same właściwości ekranu czytnika, który powinien odbijać światło, nie zaś je odbijać – szukajmy więc ekranu e-ink, czyli elektronicznego papieru. Ekran e-ink daje komfort podobny do tego, jaki odczuwamy podczas czytania tradycyjnej książki. Na koniec zwróćmy również uwagę na zakres obsługiwanych plików. Standardowe formaty dedykowane tego typu urządzeniom to epub i mobi. Często zdarza się, że na najbardziej popularnych i najtańszych czytnikach e-booków nie będziemy mogli odczytać dokumentu w formacie pdf.

Siła czytników e-booków tkwi w e-papierze, czyli specjalnej technologii doskonale imitującej prawdziwy papier. Ma on jednak jedną wadę – na czytniku książek elektronicznych nadal nie poczytamy w nocy bez lampki.